Sauna to coraz popularniejsze rozwiązanie- występuje nie tylko na coraz większej liczbie basenów, czy klubów fitnesowych- ale tez pojawia się jako instalacja w mieszkaniu. Nic dziwnego- kilka minut spędzonych w saunie nie tylko odpręża i poprawia samopoczucie, ale ma tez pozytywny wpływ na nasze zdrowie!
Korzystanie z sauny pomaga przy diecie- przyspiesza przemianę materii, wspomaga odchudzanie. Do tego ma charakter oczyszczający- ułatwia pozbywanie się martwego, złuszczonego naskórka, oczyszcza pory z tłuszczu i łoju. Pomaga również przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Towarzyszące zabiegom w saunie zimne prysznice pomagają zahartować ciało i ujędrnić skórę.
By przebywanie w saunie było bezpieczne należy pamiętać o kilku szczegółach. Po pierwsze- pewne schorzenia, czy stany zdrowotne uniemożliwiają korzystanie z sauny. Nadciśnienie i zaburzenia krążenia, czy żylaki całkowicie zamykają dostęp do sauny. Tego typu problemy z układem krwionośnym mogą, w połączeniu z wysoką temperaturą prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Równie niebezpieczne dla zdrowia może okazać się używanie sauny dla osób z gorączka, czy stanami zapalnymi. Odradza się również chodzenie do sauny kobietom w ciąży.
By bezpiecznie rozpocząć przygodę z sauną, potrzebny jest etap ‘zahartowania’. Pierwsze wizyty w saunie nie powinny być dłuższe niż kilka minut, chociaż można wchodzić do pomieszczenia kilkukrotnie. Istotnym jest, by po każdej wizycie schłodzić ciało- na przykład szybkim, zimnym prysznicem i odczekać kilka minut. Po jakimś czasie organizm zahartuje się na tyle, by bez szkody dla zdrowia móc spędzać w saunie kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt minut.