Przewlekła białaczka szpikowa – przyczyny, objawy, leczenie 

0
1262
szczepionka

Przewlekła białaczka szpikowa jest to choroba nowotworowa krwi o przebiegu przewlekłym. Stanowi ona kilkanaście procent wszystkich białaczek i diagnozowana jest głównie u osób w średnim wieku, a dokładniej mówiąc u osób w przedziale wiekowym od 45 do 55 lat. Mężczyźni chorują na nią częściej, niż kobiety. W przebiegu tej choroby dochodzi do nowotworowych zmian rozrostu macierzystej komórki szpiku kostnego, czego efektem jest nadmierna produkcja granulocytów. Co to krwinki białe, które są w pełni funkcjonalne, jednak wybierają one inne komórki krwi, co może być czynnikiem powodującym anemię. Jakie są przyczyny białaczki szpikowej? Jak się objawia? Jak ją leczyć? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/przewlekla-bialaczka-szpikowa-choruja-glownie-osoby-w-srednim-wieku/ 

Białaczka szpikowa – jakie są jej przyczyny? 

Taki rodzaj białaczki rozwija się w efekcie mutacji prowadzący do powstania chromosomu „Philadelphia”. Taka mutacja Polega na powstaniu translokacji pomiędzy fragmentami chromosomów 9 i chromosomu 22. Konsekwencją tego jest upośledzenie adhezji komórek białkowych do komórek podścieliska szpiku. 

Efektem tego schorzenia jest naciekanie narządów pozaszpikowa. Nie stwierdzono jednak rodzinnego występowania takiej choroby, zatem przewlekła białaczka szpikowa nie jest chorobą dziedziczną, a jedynie mutacją która powstaje spontanicznie. 

Jakie są objawy przewlekłej białaczki szpikowej? 

Kiedy u pacjenta rozwija się przewlekła białaczka szpikowa często nie pojawiają się żadne objawy. Diagnoza może być postawiona w efekcie rutynowych badań lub badań na inną chorobę czy dolegliwość. Symptomów, które rozwijają się stopniowo jest kilka. Niektóre objawy przewlekłej białaczki szpikowej są to: 

  • zmęczenie, 
  • problemy z oddychaniem, 
  • bladość, 
  • powiększona śledziona, 
  • nocne poty, 
  • brak tolerancji na wysokie temperatury, 
  • utrata wagi. 

W jaki sposób leczyć przewlekłą białaczkę szpikową? 

Leczenie przewlekłej białaczki szpikowej opierać się na spowolnieniu progresji tej choroby . W takim celu zalecane jest wykonanie przeszczepu szpiku. Pomyślnie przeprowadzony przeszczep daje nawet do 70% szans na całkowite wyleczenie. U pacjentów, u których nie może być przeprowadzony przeszczep szpiku, stosowana jest farmakoterapia. 

Zobacz też: http://pelnakorzysci.pl/jakie-sa-przyczyny-ostrej-bialaczki-szpikowej/