Problemy z poczęciem – przyczyny i leczenie

0
1821
Problemy z poczęciem – przyczyny i leczenie

Problemy z poczęciem dziecka dotykają co czwartą parę. Mogą mieć różną przyczynę i nie zawsze wynikają z bezpłodności. Często szybka interwencja lekarza i stosowanie się do jego zaleceniem prowadzą do upragnionej ciąży. Jakie podłoże mogą mieć kłopoty z poczęciem? Kiedy reagować i jakie badania wykonać?

Brak ciąży – nie zawsze bezpłodność

Pary, które mają problem z poczęciem upragnionego dziecka przez dłuższy czas, często z góry zakładają bezpłodność i załamują ręce. Tymczasem całkowita bezpłodność zdarza się stosunkowo rzadko, podczas gdy problemy z poczęciem dotyczą już co czwartej pary w Polsce. Dlaczego? Przyczyną mogą być mające różne podłoże problemy z płodnością. Niepłodność nie jest wyrokiem. Trzeba poznać jej przyczyny i zastosować odpowiednie leczenie. Czasami wystarczy przyjmować zalecane przez lekarza hormony, innym razem konieczny będzie drobny zabieg np. w celu udrożnienia jajowodu u kobiety. Pary z problemami z poczęciem mogą też spróbować metod wspomaganego poczęcia.

Jak ustalić przyczynę niepłodności?

Jeśli mimo starań partnerów kobieta nie zachodzi w ciążę przez wiele miesięcy, najwyższy czas by udać się do specjalisty. Na wizycie powinni być obecni obydwoje partnerzy. Lekarz przeprowadzi wywiad i zleci badania, które pomogą ustalić, gdzie leży przyczyna problemów z poczęciem.Oboje partnerzy powinni wykonać FSH badanie. To hormon, którego niski poziom często odpowiada za niepłodność – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Żeby wykonać FSH badanie, wystarczy pobranie krwi. W laboratorium przeanalizowana zostanie ilość hormonu we krwi, a wynik będzie wskazówką dla lekarza co do dalszego postępowania.Kobietę czeka także usg jajników – wiele kobiet ma problemy z ich drożnością, a w konsekwencji z zajściem w ciążę. Obowiązkowe będzie też badanie płodności u mężczyzn. Być może ilość plemników jest zbyt niska albo są one zbyt mało aktywne, by doszło do poczęcia.

Gdzie wykonać badania na niepłodność?

Badania dla par mających problemy z płodnością wykonywane są zarówno w przychodniach publicznych, jak i prywatnych. Działają także kliniki, które specjalizują się w leczeniu niepłodności. Jeśli partnerzy marzą o ciąży i przyjściu na świat maluszka, najważniejsze, aby znaleźli się pod opieką doświadczonego lekarza. FSH badanie, usg jajników i badanie płodności u mężczyzn to obowiązkowe badania, które powinna przejść para. Następnie lekarz zaleci odpowiednie leczenie i poinformuje o szansach na zajście w ciążę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.gyncentrum.pl/test-na-plodnosc