Dowiedz się, czy już niedługo zostaniesz mamą!
Już od momentu zapłodnienia, w ciele kobiety zaczynają zachodzić znaczące zmiany fizyczne i psychiczne. Odpowiedzialne za ten stan są oczywiście hormony związane z ciążą. Estrogeny odpowiadają za powiększenie rozmiaru macicy, rozwój kanalików mlekowych, huśtawkę nastrojów oraz instynkt macierzyński. Pierwsze objawy ciąży zwykle bywają zignorowane przez kobiety, ponieważ łudząco przypominają zatrucie pokarmowe oraz pierwsze symptomy przeziębienia. Jak prawidłowo rozpoznać ciążę i zyskać pewność, że będziesz mamą?
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?
Być może nie raz zastanawiałaś się, po jakim od zapłodnienia możesz spodziewać się objawów ciąży. Czy o Twoim wyjątkowym stanie poinformuje Cię intuicja, a może rozsądniej będzie wykonać test ciążowy? Pierwsze objawy ciąży mylone bywają z grypą żołądkową, zmianami hormonalnymi oraz zakażeniem dróg moczowych, infekcją, a nawet z głęboką depresją! Niektóre kobiety twierdzą, że czują się inaczej już od momentu poczęcia.
Z kolei te z nieregularną miesiączką, swój odmienny stan odkryją znacznie później. Zdarzają się również wśród kobiet przypadki, gdy pacjentka dowiaduje się o ciąży dopiero przy porodzie w szpitalu. Najczęściej typowych, wczesnych objawów ciąży możesz oczekiwać już kilka tygodni od zapłodnienia. Ich nasilenie zapewne nastąpi pod koniec pierwszego trymestru, czyli około 9-12 tygodnia ciąży.
Pierwsze dni ciąży – objawy
Objawy ciąży w pierwszych dniach bywają trudne do rozpoznania, o ile w ogóle wystąpią. W organizmie kobiety wzrasta poziom estrogenu i progesteronu, a wydzielina z pochwy staje się rzadka i ciągnąca. Jest to związane z następującym pogrubianiem ścianek pochwy.
Objawem ciąży w pierwszych dniach jej trwania bywa także skąpe krwawienie, nazywane plamieniem. Powoduje je zagnieżdżanie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Implantacji towarzyszy huśtawka nastrojów, skurcze okolicy brzucha oraz bolesność piersi.
Ale to są właśnie objawy interpretowane przez wiele kobiet jako typowa miesiączka. W pierwszym tygodniu jej ciąży objawy nie są szczególnie wyraźne, dlatego większość pań o swoim błogosławionym stanie dowiaduje się dopiero, gdy nie pojawia się kolejna miesiączka albo… dopiero po wykonaniu testu ciążowego.
Objawy ciąży w pierwszym miesiącu
To właśnie brak kolejnego krwawienia miesiączkowego jest jednym z podręcznikowych objawów ciąży. Pamiętaj jednak, że nie jest to stała dla każdego organizmu zasada i w czasie pierwszego trymestru krwawienie może występować normalnie.
Wczesnymi objawami ciąży są także wymioty i nudności pojawiające się zwykle w godzinach porannych. Niestety, nie wynalezione jeszcze skutecznej metody aby złagodzić tę dolegliwość, trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość. Na szczęście miną samoistnie.
U ciężarnej kobiety niezwykle wrażliwy węch stanie się niezwykle wrażliwy, a niektóre zapachy, np.: intensywny aromat perfum czy kosmetyków, mogą wywoływać mdłości. Wiele pań uskarża się także na metaliczny posmak w ustach oraz bardzo częste oddawanie moczu. Typowym objawem ciąży są również jedzeniowe zachcianki, oraz pobudzony i zmienny apetyt wynikające ze zmian hormonalnych. Swoistym objawem ciąży w pierwszych tygodniach bywa także przewlekłe zmęczenie oraz senność.
Osobliwą ciekawostką na liście wczesnych objawów ciąży jest również… grzybica pochwy. Przyczynę infekcji stanowi zazwyczaj osłabiony układ immunologiczny, a także przekrwienie śluzówki pochwy. U kobiety w stanie błogosławionym zachodzą intensywne zmiany hormonalne, co może wpłynąć na pojawienie się zaparć, bólu pleców oraz częstych migren. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.
Pamiętaj, że u każdej kobiety okres dziewięciu miesięcy ciąży i oczekiwania na pojawienie się dziecka jest niezwykle indywidualny. U części kobiet występują wszystkie powyżej wymienione objawy, u innych żaden albo tylko niektóre z nich. Warto wiedzieć, że wczesne symptomy ciąży są ściśle związane z tym, co dzieje z ciałem przed i podczas okresu.
Uważnie obserwuj swoje ciało… Być może już niebawem będziesz mamą, a nawet nie sądziłaś, że jesteś w ciąży.