Pasta miso – tradycyjny produkt kuchni japońskiej

0
1778

Pasta miso to tradycyjna przyprawa kuchni japońskiej. Jej historia ma blisko 2500 lat. Obok bogatego smaku, pasta miso ma także niezwykłe właściwości prozdrowotne. Idealnie „podbija” smak potraw, a jednocześnie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej o klasycznej przyprawie kuchni japońskiej.

Jak powstaje pasta miso?

Pasta miso jest powszechnie używana w kuchni japońskiej oraz koreańskiej. Powstaje ona ze sfermentowanej soi. Jak wygląda proces produkcyjny pasty? W pierwszej kolejności należy zmieszać ze sobą gotowaną, zmieloną soję oraz rozgotowany ryż. Zamiast ryżu możemy zastosować inny rodzaj gotowanego zboża jak na przykład jęczmień, pszenicę, proso lub kukurydzę. Do powstałej mieszaniny dodajemy sól oraz specjalny szczep drożdży o nazwie Koji. Drożdże te posiadają bardzo korzystne właściwości dla ludzkiego organizmu. Mają duży wpływ na zwiększenie odporności, a także zwalczają szkodliwe dla człowieka bakterie. Ponadto drożdże Koji wzmacniają kości, regulują procesy trawienia oraz pomagają w usunięciu toksyn z organizmu.

Mieszaninę soi, ryżu, soli oraz drożdży Koji należy ubić mocno w specjalnych beczkach tak, aby odciąć dopływ powietrza. Fermentacja mieszaniny powstaje w warunkach beztlenowych, analogicznie jak odbywa się to w przypadku naszej kiszonej kapusty. Ubitą w beczkach mieszaninę poddaje się procesowi leżakowania. Klasyczna pasta miso powinna fermentować około 6 miesięcy.

Gotowy produkt

Gotowa pasta miso ma postać brązowej substancji. Jej konsystencja może przypominać dobrze nam znaną glinę. Pasta jest dosyć słona i bardzo trwała. W smaku przypomina nieco pumpernikiel. W zależności od zastosowanej receptury pasta miso może mieć różne kolory oraz konsystencję. Najczęściej używanym w kuchni jest tzw. shiro miso, którego kolor jest beżowy lub żółtobrązowy. Dużą popularnością cieszy się również akamiso (miso czerwone) oraz shinshu (miso żółte).

Bardzo ważną kwestią jest prawidłowe przechowywanie pasty miso. Do tego celu należy stosować szklane pojemniki. Dlaczego? Wynika to z faktu, że miso ma zdolność absorbowania toksyn, które znajdują się w plastikowych opakowaniach.

Zastosowanie w kuchni

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, miso jest przyprawą, dlatego, podobnie jak sól czy pieprz, należy ją stosować z umiarem i wyczuciem. Jest ona dosyć słona, więc dodając jej zbyt dużo łatwo zepsuć smak potrawy. Tradycyjna kuchnia japońska wykorzystuje miso przede wszystkim do zup. Można nią doprawiać zupy gotowane na bazie warzyw, jak również zupy warzywne z dodatkiem mięsa, ryb, grzybów czy serka tofu. Miso sprawdza się również jako przyprawa do sosów oraz kiszonych warzyw.

Pasta miso to świetny dodatek do potraw. Używając jej, warto pamiętać, aby po dodaniu nie doprowadzać potrawy do wrzenia. W przeciwnym wypadku straci ona swoje cenne właściwości prozdrowotne. A przecież właśnie to, obok smaku, jest jej największym atutem.