Wraz ze zwiększającą się świadomością dotyczącą konieczności ochrony naszego środowiska naturalnego, temat sposobów ochrony tego środowiska staje się coraz chętniej podejmowany. Obecnie stawia się na znaczące ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, a także odnawialne źródła energii. Czym one tak właściwie są?
Odnawialne źródła energii to takie, które nigdy się nie wyczerpią, a natura sama zadba o ich odnawianie. Jako najpopularniejsze wskazuje się zazwyczaj energię z elektrowni wiatrowych, wodnych oraz słonecznych. Te ostatnie coraz częściej pojawiają się także w mniejszych obiektach, a właściciele instalacji słonecznych mogą produkować energię elektryczną na własne potrzeby właśnie z słońca. Ma to wiele korzyści, bowiem po zainstalowaniu paneli solarnych można zacząć samemu produkować prąd elektryczny na własne potrzeby i przez wiele lat korzystać z tej energii niemalże zupełnie za darmo.
Jak możemy oszczędzać dzięki panelom fotowoltaicznym?
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie paneli słonecznych np. na dachu swojego domu i korzystanie z tej energii przy każdej możliwej okazji. Najwięcej zaoszczędzić mogą bowiem te osoby, które zmienią sposób grzania ciepłej wody na urządzenie elektryczne. Podobnie wygląda sytuacja z ogrzewaniem domu. Jeśli chcemy zaoszczędzić, a przy tym zadbać o nasze środowisko naturalne i czystość powietrza powinniśmy pomyśleć o ogrzewaniu swojego domu za pomocą prądu. Pompa ciepła, piece akumulacyjne, grzejniki czy inne dowolne źródła ciepła mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, a ogrzanie całego budynku bez zanieczyszczania powietrza i za darmo jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy, że nasze solary będą produkowały prąd ze światła słonecznego, abyśmy mogli korzystać z tej energii zupełnie bezpłatnie.
Jak wybrać najlepsze panele słoneczne?
Obecnie na naszym rynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje paneli solarnych. Należą do nich panele monokrystaliczne i panele polikrystaliczne. Ich różnica polega przede wszystkim na zupełnie innej metodzie produkcji. Ponadto, na różnicę między tymi panelami można wskazać biorąc pod uwagę ich cenę zakupu, sprawność czy wydajność instalacji, a także ich wygląd. W zależności od jakości paneli, jakie wybierzemy, najczęściej panele monokrystaliczne są nieco bardziej wydajne niż polikrystaliczne. Co za tym idzie, chcąc stworzyć na swoim dachu instalacje z takich paneli, będziemy mogli zdecydować się na kilka paneli monokrystalicznych mniej niż byłoby to w przypadku paneli polikrystalicznych, aby osiągnąć ten sam wynik produkcji energii elektrycznej. Jeśli mamy niewielki dach, a potrzebujemy instalację fotowoltaiczną wysokiej sprawności, lepiej będzie wybrać panele monokrystaliczne. Trzeba jednak pamiętać, że solary polikrystaliczne są nieco tańsze, niż te wykonane z jednego potężnego kryształu krzemu. To sprawia, że wiele osób woli wybrać polikrystaliczne panele słoneczne, niż płacić więcej za urządzenie.
Uważa się, że te dwie cechy, a zatem cena i wydajność są zwykle kluczowe przy wyborze idealnej instalacji fotowoltaicznej dla prywatnych osób. Przez lata panele słoneczne były bardzo drogie, przez co wiele osób nie mogło sobie pozwolić na ich zakup. Obecnie jednak cena instalacji nieco zmalała, a powstało wiele ciekawych programów rządowych czy samorządowych, dzięki którym znacznie łatwiej jest pozyskać pożyczkę na fotowoltaikę, jak również dofinansowanie. To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na własną instalację do wytwarzania energii elektrycznej. Jest to również powodem, dla którego instalacje te pojawiają się w coraz większej liczbie miejsc w naszym kraju.
Więcej informacji na temat fotowoltaiki otrzymasz od firmy SunTrack s.c.