Panele fotowoltaiczne – jakie ogniwa zapewnią sprawne działanie systemu?

0
1060
Panele fotowoltaiczne – jakie ogniwa zapewnią sprawne działanie systemu

Fotowoltaika coraz częściej pojawia się w polskich gospodarstwach domowych. Pozwala bowiem uniezależnić się od lokalnych dostawców energii. Co trzeba zrobić, by system spełniał nasze potrzeby?

Fotowoltaika – czy jest opłacalna?

Odnawialne źródła energii mają wiele twarzy. Jednak fotowoltaika to system, z którego może skorzystać praktycznie każdy mieszkaniec Polski. Instalacje fotowoltaiczne produkują bowiem prąd praktycznie całym rokiem. Są bowiem w stanie przechwycić promienie słoneczne nawet chłodne i pochmurne dni. Każde gospodarstwo domowe będzie potrzebowało systemu o określonej mocy. Wylicza się ją na podstawie rocznego zużycia energii. I tak, dla przykładu, zapotrzebowanie czteroosobowego gospodarstwa domowego pokryje instalacja o mocy 5kW. Koszt takiego zestawu będzie oscylował w granicach dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Dobór mocy uwzględnia także warunki naturalne, czyli poziom nasłonecznienia czy kąt nachylenia dachu. Największą sprawnością będą cieszyć się instalacje naziemne, gdyż specjalne konstrukcje zapewnią najbardziej korzystny kąt nachylenia.

Panele fotowoltaiczne – o czym nie możesz zapomnieć?

Największą część budżetu, jaką przeznaczymy na tę inwestycję, pochłaniają oczywiście panele fotowoltaiczne. Firmy stosują obecnie dwa rodzaje ogniw przechwytujących promienie słoneczne. Monokrystaliczne są uważane za najtrwalsze i najsprawniejsze. Uzyskuje się je z monokryształu krzemu. To jemu zawdzięczają ciemnoniebieską barwę i owalny kształt. Dobrym wyborem są także polikrystaliczne panele fotowoltaiczne. Ich znakiem rozpoznawczym jest jasnoniebieska barwa i kwadratowy kształt ogniw. Panele fotowoltaiczne najlepiej kupować od sprawdzonych dostawców. Na tej stronie dowiesz się więcej na ten temat http://ozetechnologia.pl/13/panele-fotowoltaiczne. Wysoka jakość wszystkich komponentów, które tworzą system fotowoltaiczny sprawia, że będzie on funkcjonował prawidłowo przez wiele lat. Sama inwestycja zaś zwróci się w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania. Możemy także liczyć na dofinansowanie, co pomoże rozłożyć koszty w czasie.