Lecytyna skuteczna nie tylko w poprawie pamięci

0
1745
Lecytyna skuteczna nie tylko w poprawie pamięci

Osobom poszukującym skutecznego środka wspomagającego pamięć i koncentrację najpewniej polecona zostanie lecytyna. Warto jednak wiedzieć czym lecytyna właściwie jest i czy jej zastosowanie ogranicza się tylko do problemów z pamięcią czy koncentracją. Okazuje się, że ma ona więcej zastosowań niż byśmy sądzili.

Czym są lecytyny?

Na początek warto pamiętać o tym, że nie ma jednej lecytyny. Właściwie rozróżniana jest cała grupa organicznych związków chemicznych zwanych lecytynami. Po raz pierwszy lecytynę pozyskano z żółtek kurzych jaj, odkryto ją też w zwierzętach morskich, głównie w rybach. Mimo że to właśnie ze zwierząt można otrzymać więcej lecytyny niż z roślin, to ze względu na niższe koszty, pozyskuje się lecytynę głównie z roślin jako skutek uboczny rafinacji olejów. I właśnie w chociażby powszechnie znanych rzepaku, słoneczniku, fasoli czy soi naukowcy wykryli obecność lecytyny.

Lecytyna wspomaga nie tylko mózg

Lecytyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego u zwierząt i ludzi. Obecnie można kupić wiele suplementów diety zawierających lecytynę. Zażywanie ich wpływa korzystnie na pamięć i poprawia koncentrację. Można je kupić w niemal dowolnej postaci. Według własnych preferencji każdy może dopasować formę preparatu do siebie. Dostępne są oleje, kapsułki czy proszek. Lecytynę poleca się osobom starszym, mającym problemy z zapamiętywaniem jak również wszystkim w okresie wzmożonego wysiłku umysłowego jak na przykład sesja egzaminacyjna. Zaobserwowano też obniżenie skutków ubocznych depresji przy regularnym stosowaniu lecytyny. Osoby mające halucynacje lub urojenia, powinny sięgnąć po lecytynę ze względu na zawartą w niej cholinę. Sprawdź tutaj więcej informacji na ten temat http://oqema.pl/. Preparaty lecytynowe wpływają nie tylko korzystnie na mózg, ale i inne narządy również. Osoby cierpiące na choroby wątroby powinny powinny po lecytynę sięgnąć, gdyż okazuje się pomocna w zwłóknieniach oraz stłuszczeniach tego organu. Jeśli ktoś ma problemy z alkoholem również powinien kupić jakiś preparat z lecytyną. Podobnie powinny postąpić osoby z podwyższonym cholesterolem. Lecytyna bierze bowiem udział w metabolizmie cholesterolu i tłuszczów. Rozbija je też, co zapobiega powstawaniu zatorów i zakrzepów. Lecytyna może też wpływać korzystnie na mężczyzn, podczas terapii niepłodności.

Którą lecytynę najlepiej wybrać i ile jej zażywać?

Do prawidłowego funkcjonowania organizm ludzki potrzebuje od do 2,5 g. lecytyny na dzień. Mimo wspomnianego dużego wyboru suplementów zawierających lecytynę musimy pamiętać, że mają one różne dawki na jednostkę. Powinniśmy wybrać najlepiej takie, które zawierają 1200 mg lecytyny na jednostkę. Jako, że lecytyna występuje powszechnie w żywności, stosując suplementację, najlepsza wydaje się lecytyna rzepakowa. A to za sprawą większej ilości kwasów omega-3 i w lepszej proporcji do kwasów omega-6. Ogólnie rzecz biorąc lecytyna jest bezpieczna dla organizmu i właściwie przyjmowana nie powinna powodować niebezpiecznych skutków ubocznych. Niemniej przekraczając kilkukrotnie dzienne zapotrzebowanie ryzykujemy bólami brzucha, nudnościami czy biegunką. Dlatego najlepiej przyjmować jedną dawkę lecytyny podczas posiłku. W przypadku wzmożonego zapotrzebowania dopuszcza się przyjęcie dwóch dawek.