Jakie mogą być przyczyny plamień w trakcie cyklu?

0
2670
Jakie mogą być przyczyny plamień w trakcie cyklu?

Dowiedz się, kiedy powinnaś udać się do ginekologa

Właśnie zauważyłaś niepokojące ślady plamienia z pochwy, które nie pojawiło się planowo i nie oznacza początku kolejnego krwawienia miesięcznego? To naturalne, że czujesz niepokój. Weź jednak głęboki wdech i postaraj się zachować spokój. Nie zawsze jest to od razu sygnał poważnych nieprawidłowości w Twoim organizmie, czasem po prostu jest to jeden z elementów kobiecej fizjologii. Zasięgnij najpierw informacji, jakie są najczęstsze przyczyny plamień przed okresem. Jeśli masz któreś z nich, skieruj swoje kroki wprost do gabinetu ginekologicznego.

Plamienie to nieznaczna ilość wydzieliny z pochwy która zawiera krew. Barwa ta zmienia się w zależności od przyczyny i czasu jej powstania. Czasem przybiera kolor jasno- lub ciemnoczerwony, a czasem brązowy o bardzo charakterystycznym, rdzawym odcieniu.

Plamienia występują zarówno w środku cyklu, jak i przed okresem czy nawet przy końcu miesiączki. Wtedy zauważysz, że trwają one nieco dłużej. O każdym krwawieniu z pochwy możesz spokojnie poinformować swojego lekarza ginekologa. Wytłumaczy Ci on jego pochodzenie i szybko zaleci odpowiednie leczenie, jeśli zajdzie taka konieczność.

Zauważyłaś plamienie przed miesiączką?

Niejednokrotnie plamienia występują przed miesiączką, by zaraz zniknąć na kilka dni. Potem pojawia się już normalna miesiączka. Jeśli Twój cykl należy do regularnych, plamienia mogą wiązać się z niewydolnością ciałka żółtego. To skutkuje niewystarczającą ilością progesteronu wydzielanego przez organizm. Jest to hormon, który przygotowuje macicę na zagnieżdżenie się zarodka, a dalej odpowiada za prawidłowe utrzymanie ciąży.

Powinnaś bezwzględnie zgłosić takie plamienia ginekologowi. Specjalista zaordynuje odpowiednią terapię. Zwykle leczenie takich objawów obejmuje stymulowanie funkcji ciałka żółtego, stosuje się także odpowiednio dobraną suplementację progesteronu.

O czym świadczą plamienia w środku cyklu?

Skoro obliczyłaś, że jest to typowe plamienie okołoowulacyjne, czyli pojawiające się w okresie ok. 14-ego dnia cyklu. Nie musisz się obawiać, wynika ono tylko z niższego poziomu estrogenów w czasie jajeczkowania. Jest ono nieznaczne, choć bywa, że potrafi trwać aż przez 4 dni, jednak znika z momentem, kiedy progesteron odpowiednio się unormuje. Jeśli jednak Twój osobisty kalendarz menstruacyjny nie pozwala Ci tego incydentu powiązać z owulacją, powinnaś jak najszybciej udać się po poradę do ginekologa.

Zwłaszcza, gdy wydzieliny z pochwy są spore i obfite, a zaraz po nich następują wyjątkowo bolesne krwawienia miesiączkowe. Specjalista wykluczy podejrzenie mięśniaka macicy albo zapalenia przydatków. Powodem do szczególnego niepokoju jest sytuacja, gdy objawom towarzyszy jeszcze wysoka temperatura ciała i ból podbrzusza o charakterze skurczowym.

Plamienie zaraz po okresie i w środku cyklu może wskazywać też na inne schorzenia dróg rodnych, m.in. nadżerkę, a nawet być zwiastunem nowotworu.

Krwawienie po stosunku – kiedy jest naturalne, a kiedy to niepokojący alert?

Krwawienie z pochwy, które pojawia się przy pierwszym stosunku płciowym i wynika z przerwania błony dziewiczej, jest całkowicie normalne i prawidłowe. Niewielkie plamienia mogą też się przytrafić w późniejszym czasie współżycia płciowego. Dzieje się tak w przypadku, gdy bardzo delikatne ścianki pochwy są słabo nawilżone, co sprawia, że są bardzo podatne na otarcia oraz drobne ranki.

W innym przypadku krew po odbytym stosunku płciowym to poważny symptom wielu zaburzeń. Powinno Cię skłonić do niezwłocznej wizyty u ginekologa, ponieważ może sygnalizować m.in. stan zapalny narządów rodnych lub nadżerkę, a także może się wiązać z obecnością polipów szyjki macicy, a nawet chlamydiozę czy zmiany nowotworowe.

Plamienia a pigułka hormonalna

Jeśli plamienia są skąpe i brązowe, są one charakterystycznym objawem związanym z antykoncepcją hormonalną. Występują zwłaszcza podczas pierwszych 90 dni jej stosowania lub w czasie zmiany środków antykoncepcyjnych na nowe. Jeśli nie trwają dłużej niż pół roku i nie zaobserwowałaś ich nasilenia, jest to naturalny sygnał, że Twój organizm oswaja się z pigułkami hormonalnymi.

Jakie mogą być przyczyny plamień w trakcie cyklu?

Gdybyś jednak zauważyła, że czas ich trwania przekracza 6 miesięcy, albo że się nasilają – zasięgnij pomocy swojego ginekologa. Lekarz zleci zmianę preparatu i zastąpi go innym. Niewielka wydzielina z pochwy pojawi się też, kiedy zapomnisz o przyjęciu codziennej dawki hormonów. Jest to wówczas skutek nagłego spadku poziomu hormonów zewnętrznych w Twoim organizmie.

Klimakterium i menopauza a plamienia międzymiesiączkowe

Jeśli właśnie skończyłaś czterdziestkę i zauważyłaś niepokojące plamienia – pewnie oznacza to początek klimakterium i wynika z niższej produkcji progesteronu. Zazwyczaj występują one przed miesiączką lub po, skutkując przedłużaniem krwawienia. Wydzielina z pochwy zabarwiona krwią, często towarzysza pierwszemu okresowi menopauzy, również jest naturalnym objawem zmian zachodzących w organizmie. Gdyby jednak utrzymywała się dłużej niż przez rok od ostatniej, regularnej miesiączki, należy zwrócić się o pomoc do swojego ginekologa. Wtedy może być to symptom wielu poważnych schorzeń, np. mięśniaka macicy, polipa szyjki macicy czy nowotworu trzonu macicy.

Pamiętaj, że zawsze warto zwrócić się do ginekologa by ustalił podłoże plamień. Tylko specjalista może rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące ich pochodzenia. Uspokoi Cię lub zaleci właściwą metodę leczenia, która szybko zastosowana, z pewnością przyniesie skuteczne efekty. To na co powinnyśmy zwracać szczególną uwagę, to nawet nieznaczne krwawienia w czasie ciąży. Choć na ogół ich przyczyny nie są poważne i wiążą się m.in. ze zmianami hormonalnymi w organizmie przyszłej matki czy zwykłym przemęczeniem.

Czasem też jest to alarm ze strony organizmu, że ciąża zagrożona jest poronieniem. Dlatego w takich przypadkach niezwłocznie umów się na wizytę do ginekologa, prowadzącego ciążę. Tylko on w profesjonalny sposób zadba o zdrowie Twoje i Twojego nienarodzonego dziecka.