Jak skutecznie walczyć z ciemieniuchą u naszego malucha?

0
2338
Jak skutecznie walczyć z ciemieniuchą u naszego malucha?

Jak ją wyleczyć bez interwencji dermatologa?

Ciemieniucha to częste schodzenie u noworodków. Z tą przypadłością spokojnie możesz poradzić sobie w zaciszu domowym, jeśli jednak jej przebieg jest bardzo silny, powinnaś jak najszybciej umówić wizytę u pediatry lub specjalisty dermatologa.

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha występuje u najmłodszych dzieci bardzo często. Jest związana z naturalnym procesem fizjologicznym zachodzącym w organizmie dziecka. Za jej występowanie odpowiedzialne są hormony matki, które po porodzie ciągle krążą w organizmie noworodka

To one sprawiają, że gruczoły łojowe maluszka produkują zbyt dużo łoju, który zasycha na główce dziecka.

Jeśli chcesz mieć jednak pewność, że strupki na głowie Twojego dziecka to tylko objawy tej niemowlęcej przypadłości, powinnaś wiedzieć wygląda i jak przebiega ciemieniucha. Najczęściej są to grube, ciemnożółte łuski na skórze. Pojawiają się na maleńkiej główce dziecka w pierwszych sześciu tygodniach po urodzeniu, mogą utrzymywać się do 3. miesiąca życia. W sporadycznych przypadkach ciemieniucha występuje również u starszych dzieci – może utrzymywać się nawet przez rok. Łuski mogą być pojedyncze, mogą też tworzyć całą skorupę na głowie dziecka.

Jak radzić sobie z ciemieniuchą u dzieci?

Choć ta przypadłość jest dość powszechna, nie należy jej bagatelizować. Kiedy na główce dziecka pojawią się pierwsze łuski, powinnaś jak najszybciej zacząć kurację leczniczą.
Jeśli łusek jest niewiele, wystarczy zwykła oliwka dla niemowląt, wazelinę albo kuchenna oliwa z oliwek. Kwadrans przed kąpielą, nasmaruj główkę dziecka. Przykryj główkę gazą albo watą nasączoną oliwą i załóż mu bawełnianą czapeczkę. Następnie wyczesz łuski z główki dziecka specjalną szczoteczką dla niemowląt i dokładnie zmyj.

Przy nasilonej ciemieniusze możesz skorzystać ze specjalnych kremów lub olejków z wyciągiem z brzozy lub lipy przeznaczonych dla najmłodszych. Taki specyfik powinnaś nałożyć dziecku wieczorem, a rano spłukać go delikatnym szamponem.

Jak skutecznie walczyć z ciemieniuchą u naszego malucha?

Specjalnego szamponu na ciemieniuchę używaj tylko w przypadku wyjątkowo nasilonej postaci. Możesz też skorzystać ze sprawdzonego sposobu naszych babć, czyli okładów z otrębów pszennych namoczonych w ciepłej wodzie. Złagodzi on podrażnioną skórę dziecka i zmiękczy łuski.

Ciemieniucha – czy leczenie u dermatologa jest zawsze konieczne?

Ciemieniucha to najczęściej bezbolesny dla dziecka problem, jednak nieleczony, lub co gorsza leczony niewłaściwie, może osłabiać delikatne włoski niemowlęcia, czy prowadzić do kolejnych infekcji skórnych. Warto wiedzieć, że domowe sposoby leczenia dają efekty dopiero po 1 lub 2 tygodniach stosowania, a objawy mogą nawracać3. Jeśli wygląd skóry na głowie Twojej pociechy budzi niepokój, jak najszybciej udaj się z nim do pediadry.

Wizyta u dermatologa jest konieczna, jeśli ciemieniucha pojawia się na czole, pod pachami, na szyi, na pośladkach lub w innych rejonach skórnych, każdym innym poza główką.

Trudno gojące się strupki na głowie są również wskazaniem do wizyty w przychodni. Lekarz może zalecić stosowanie specjalistycznej maści ze środkiem przeciwzapalnym, lub leczniczego szamponu na ciemieniuchę.

Chcesz uchronić pociechę przed ciemieniuchą? Pamiętaj o kilku zasadach:

  • Nie przegrzewaj główki dziecka. W zamkniętych pomieszczeniach albo w samochodzie maluch nie musi nosić czapeczki.
  • Jeśli zakładasz mu coś na głowę, niech to będą koniecznie niemowlęce czapeczki wykonane ze 100-proc. bawełny. Wybieraj koniecznie białe czapeczki, ponieważ ciemne barwniki mogą podrażniać delikatną skórę maluszka.
  • Myj główkę dziecka dwa razy w tygodniu, najlepiej samą wodą albo specjalnymi kosmetykami z emolientami, które można stosować już od pierwszych dni życia.