Fototerapia

0
2867
Fototerapia

Kiedy powinno się ją wykonać i jakie korzyści z niej płyną?

Co to jest fototerapia?

Fototerapia, inaczej światłolecznictwo czy światłoterapia, to wykorzystywanie światła (zarówno słonecznego lub różnego rodzaju sztucznego) w celach leczniczych. Ma ona wspomóc leczenie dolegliwości fizycznych bądź psychicznych, w tym np.: depresji sezonowych, które występują powszechnie w okresie jesienno-zimowym.

Rodzaje fototerapii

W zależności od rozpoznania i diagnozy potrzeb pacjenta, fototerapię można przeprowadzić przy użyciu światła naturalnego (jest to tzw. helioterapia) lub światła sztucznego.

Helioterapia polega na korzystaniu z dobrodziejstw naturalnych promieni słonecznych, które korzystnie działają na wiele układów organizmu. W jego naturalnej formie jednak ograniczają je warunki atmosferyczne i pory roku.

Światło sztuczne pochodzące z lamp nie zawiera natomiast szkodliwego promieniowania UV, które występuje w świetle naturalnym, jednak do celów terapeutycznych należy odpowiednio dobrać jego rodzaj.

Przebieg fototerapii

Zabieg fototerapii polega na wystawieniu organizmu pacjenta na działanie światła. Pacjent siedzi w pobliżu zapalonej lampy, czytając książkę lub rozwiązując krzyżówkę. Co jakiś czas powinien spoglądać jednak w jej światło. Czas trwania zabiegów fototerapii i ich regularność wykonywania należy ustalić z lekarzem.

Wskazania do fototerapii

Fototerapię stosuje się w leczeniu:

  • zaburzeń depresyjnych (głównie sezonowych zaburzeń nastroju)
  • łuszczycy i innych zmian skórnych
  • krzywicy u dzieci
  • osteomalacji, czyli zespole rozmiękania kości u dorosłych
  • żółtaczki u noworodków. Takie zabiegi wykonuje się przy pomocy promieni ultrafioletowych.
  • zaburzeń snu takich jak bezsenność czy jet lag

Fototerapia

Światło ma również bardzo dobry wpływ na osoby starsze lub takie, które rzadko wychodzą z domu.

Dodatkowo, fototerapię w kosmetologii wykorzystuje się m.in. w zabiegach foto odmładzania skóry, zwalczania cellulitu, trądziku pospolitego i stanów zapalnych skóry.

Przeciwwskazania do fototerapii

Przed rozpoczęciem fototerapii należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, gdyż może okazać się, że przeciwwskazaniem do leczenia światłem są:

  • Delikatna skóra, szczególnie wrażliwa na światło, np. z występującym rumieniem,
    zażywanie leków zwiększających wrażliwość na światło. Działają tak niektóre antybiotyki, leki przeciwzapalne, lub środki z zawartością dziurawca,
  • wada wzroku, która powoduje podatność oczu na uszkodzenia światłem,
  • przebyty nowotwór skóry.

Jak się przygotować do fototerapii?

Możliwym jest przeprowadzenie zabiegu fototerapii w warunkach domowych. Wcześniej jednak należy skonsultować się z lekarzem, który określi ewentualne przeciwwskazania i udzieli wskazówek. Doradzi również odpowiedni światła do zastosowania w terapii. Pozwoli tp na wybór właściwej lampy spośród tych dostępnych w bogatej ofercie sklepów medycznych. Do leczenia światłem nie trzeba się specjalnie przygotować, wymaga ona jednak przestrzegania długości trwania i regularności sesji.

Korzyści wynikające z zastosowania fototerapii

Melatonina to hormon odpowiadający za wysokojakościowy sen. Podwyższony poziom melatoniny w stanach depresji może odgrywać bardzo dużą rolę. Jako że ten hormon produkowany jest głównie w ciemnościach, światło pomaga w zmniejszeniu jego ilości w organizmie.

Terapia światłem najprawdopodobniej nie wyleczy nas całkowicie depresji czy innych zaburzeń, może jednak zredukować ich objawy oraz podnieść poziom energii i wspomóc inną metodę terapii.