Dziś jest to znana wieś letniskowa, którą chętnie w sezonie urlopowym odwiedzają miłośnicy gór. Jako letnisko radzi sobie Dobra bardzo dobrze i jest zaliczana do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na terenie Beskidu Wyspowego.
Położenie w centralnej części Beskidu Wyspowego sprawia, że Dobra jest świetnym punktem wypadowym w góry. Można się z Dobrej wybrać m. in. na Ćwilin, Łopień oraz na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mogielicę.
Pierwsza wzmianka o tej ciekawej miejscowości, będącej obecnie siedzibą dużej gminy, pochodzi z 1361 roku. Wiadomo, że była Dobra w tym czasie wsią szlachecką. Z czasem jej znaczenie w okolicy wzrosło do tego stopnia, iż stała się ona centrum tutejszego szlacheckiego klucza, którego właścicielami w dziejach wsi byli m. in. Lubomirscy oraz Pieniążkowie. Jednym z najważniejszych właścicieli wsi był Stanisław Lubomirski, który gospodarzył tu w XIX stuleciu. To właśnie za jego rządów nastąpiło w Dobrej i jej okolicy uwłaszczenie chłopów.
Dzisiejsza Dobra to przede wszystkim popularne letnisko, w którym można wypocząć w ciszy i spokoju. Można również miło spędzić czas na wędrówkach po okolicy oraz w samej wsi, w której nie brak ciekawych obiektów. Jednym z najciekawszych zabytków, które można zobaczyć w tej miejscowości, jest drewniany kościół św. Szymona i Judy. Świątynię zbudowano w XVII wieku, z tego okresu pochodzi również zdecydowana większość kościelnego wyposażenia. Warto tu zwrócić uwagę na rokokowe ołtarze oraz fragmenty barokowej polichromii. Podczas wizyty przy tym kościele koniecznie trzeba zajrzeć na plebanię, która znana jest z ciekawego muzeum parafialnego.