Dieta sezonowa to bardzo specyficzny rodzaj diety. Jej niezaprzeczalnym plusem jest fakt, że korzysta z produktów sezonowych, dzięki czemu dostarcza do organizmu pełną gamę substancji odżywczych i witamin. Sezonowe warzywa oraz owoce występujące jedynie podczas sezonu letniego, najczęściej są uprawiane w naszym kraju i sprzedawane na targach lub sklepach w bardzo krótkim czasie od zebrania. Tego rodzaju produkty mają wiele zalet, których grzechem byłoby nie wykorzystać w podstawowej diecie.
Zalety diety sezonowej
Owoce i warzywa sezonowe to bardzo dobre produkty. Diametralnie różnią się od tych, które mamy okazję kupować zimą w supermarketach. Te, które kupujemy zimą zazwyczaj przybywają do nas z zagranicy. Zrywane są jeszcze w formie niedojrzałej, a przewożone w niskiej temperaturze. Wszystko po to, aby dotarły do nas w stanie nadającym się do zjedzenia. Jednak wbrew pozorom transport nie odbywa się raz dwa. Najczęściej przewożenie takich produktów do naszego kraju trwa od kilku do kilkudziesięciu dni. Dokładny czas zależy od kraju, z którego przybywają. Sami nieraz zauważamy różnice pomiędzy rodzimymi produktami, a importowanymi, rozpoznajemy je chociażby po smaku. To samo tyczy się ich składników odżywczych oraz zawartości witamin i minerałów. Najlepsze warzywa i owoce to te, które pochodzą z krajowych upraw. Pomidory, truskawki czy maliny smakują wybornie, ponieważ możemy je kupić najwyżej parę dni po zerwaniu. Ponadto bogate są we wszystkie najlepsze składniki odżywcze, ponieważ uprawiane są w idealnych warunkach. Mają czyste powietrze, fantastyczną glebę oraz wodę. Jeśli tylko mamy możliwość korzystania z dobrodziejstw rodzimego rolnictwa, zawsze powinniśmy skłaniać się ku sezonowym warzywom i owocom.
Najlepsze wykorzystanie sezonowych warzyw i owoców
Po pierwsze, zanim wybierzemy się na zakupy, warto pamiętać, że nie możemy spożywać sezonowych owoców w niekontrolowanych ilościach. Ich świetne właściwości oraz bogactwo witamin i składników odżywczych nie umniejsza ich wartości kalorycznej. Musimy szczególnie zwracać uwagę na to, by nie spożywać owoców z niekorzystnymi dodatkami, jak czekolada, bita śmietana, cukier, itp. Najlepszym wykorzystaniem owoców sezonowych będzie zjedzenie ich w naturalnej formie, ewentualnie w formie soków, ale również bez dodatków. Ponadto truskawki czy jagody możemy śmiało dodawać do śniadań, np. do owsianek, a maliny, agrest i porzeczki fantastycznie wkomponują się w ciasto na zimno.
Krajowe warzywa sezonowe to np. kapusta biała, czerwona, fasolka, kalafior czy brokuł. Kiedy zależy nam na najzdrowszym ich przygotowaniu, bez zbędnej utraty wartości odżywczych, powinniśmy się pokusić o gotowania na parze. Pomidor to skarbiec witaminy C i potasu, szpinak i botwinka bogate są w magnez i kwas foliowy, natomiast szparagi zawierają mnóstwo błonnika i chronią naszą florę jelitową.
Jeśli szukamy dobrej diety pudełkowej, która wykorzystuje warzywa i owoce sezonowe, warto zajrzeć do porównywarki cateringów dietetycznych Dietly i sprawdzić catering dietetyczny Szczecin, która podda wszystkie firmy cateringowe selekcji według naszych kryteriów i znacznie ułatwi nam wybór tej jedynej, najlepszej oferty.