Insulinoterapia

0
2662
Insulinoterapia

Czy jest insulinoterapia?

Insulinoterapia stanowi bardzo istotną część leczenia osób cierpiących na cukrzycę typu 1, a także wspomaga wiele osób z cukrzycą typu 2. Jej celem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Insulinę wstrzykuje się w tłuszcz podskórny za pomocą strzykawki, pióra insulinowego lub stałej pompy insulinowej. Sposób jej podawania zależy od rodzaju cukrzycy pacjenta i dziennych wahań poziomu cukru w jego krwi.

Rodzaje insulinoterapii

Wyróżniamy 3 rodzaje insulinoterapii:

  • insulinoterapia konwencjonalna – polega na podaniu jednego lub dwóch zastrzyków insulinowych w ciągu doby. Są to dawki o przedłużonym działaniu lub dwufazowa mieszanina insuliny szybko działającej z insuliną o przedłużonym działaniu.
  • intensywna insulinoterapia czynnościowa – polega na podawaniu wielokrotnych zastrzyków lub podawaniu stałej insuliny
  • insulinoterapia funkcjonalna – ta forma wymaga największego zaangażowania chorego – polega na stałym mierzeniu i monitorowaniu poziomu cukru we krwi w ciągu dnia, i tworzeniu na tej podstawie elastycznego schematu podawania insuliny zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu pacjenta.

Przebieg insulinoterapii

Zanim rozpocznie się insulinoterapia – mówimy tutaj o cukrzycy typu 2 – jej leczenie rozpoczyna się od opracowania dla chorego zaleceń dietetycznych, oraz planu aktywności fizycznej, a także wyszczególnienia rodzaju przyjmowania przeciwcukrzycowego leku doustnego. Włączenie innych leków przeciwcukrzycowych i insuliny, bądź jej analogu o przedłużonym działaniu, stanowi następny krok2. Cukrzycę typu 1 leczy się przy pomocy insuliny już od momentu rozpoznania.

Do podawania insuliny cukrzycy stosują pióra insulinowe . Wymienne wkłady insulinowe mieszczą się w środku przypominającego zwykły długopis (pen) urządzenia, lub używają pomp insulinowych. Są to niewielkie, noszone przeważnie na pasku od spodni urządzenia, dostarczające odpowiednią porcię insuliny na podstawie zaprogramowanego, stałego podskórnego wlewu.

Wskazania do insulinoterapii

  • Cukrzyca typu 1, a także cukrzyca LADA, leczone od chwili rozpoznania.
  • Cukrzyca typu 2 – przy przeciwwskazaniach do stosowania bądź przy nieskuteczności leków doustnych, również w leczeniu czasowym.

Insulinoterapia

Jak się przygotować do insulinoterapii?

Pacjent powinien przejść szereg badań przed rozpoczęciem insulinoterapii. Po sprawdzeniu ich wyników dobry lekarz diabetolog określi typ choroby, a także stwierdzi, w jakim momencie potrzebne jest rozpoczęcie insulinoterapii. Jeśli jest potrzebne natychmiast, zaleci odpowiedni sposób oraz częstotliwość podawania insuliny a także metodę jej podawania.

Zasady insulinoterapii powinny być znane nie tylko pacjentowi, ale również jej rodzinie, jak również osobom, z którymi ma kontakt na co dzień (np. metodę podawania insuliny dziecku należy objaśnić jego nauczycielom w szkole).

Korzyści z insulinoterapii

Regularne podawanie insuliny pomaga w ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi, a tym samym umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu chorego na cukrzycę.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMagnetoterapia
Następny artykułImmunoterapia