Probiotyki dla koni – co powinieneś o nich wiedzieć?

0
1543
Probiotyki dla koni – co powinieneś o nich wiedzieć?

Układ pokarmowy konia potrzebuje nie tylko dobrze zbilansowanej diety, ale również suplementacji. Warto więc poznać zasady, na jakich funkcjonuje wierzchowiec i dostarczać mu tego, co rzeczywiście potrzebuje. Jakie probiotyki dla koni powinniśmy im podawać?

Układ pokarmowy konia – jakie są jego cechy charakterystyczne?

Układ trawienny to miejsce, w którym organizm przetwarza pokarm na energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Składają się na to liczne procesy. Pokarm musi zostać rozdrobniony, rozłożony i wchłonięty. Dlatego też układ pokarmowy konia jest do tego przygotowany. Ma on długość od 22 do 40 metrów, co daje aż dziesięciokrotność długości jego ciała. Elementy, z których składa się, są praktycznie takie same jak w ciele człowieka. Wyróżniamy więc jamę ustną, gardło, przełyk, żołądek, trzustkę, wątrobę oraz jelito cienkie i grube. Żołądek konia jest nieduży, workowaty i jednokomorowy. Dlatego też zwierzę te nie je dużo, ale za to bardzo często. Dzięki temu konie potrafią spędzić na pobieraniu pokarmu nawet osiemnaście godzin w ciągu doby. Długie i dokładne żucie jest możliwe dzięki zębom pokrytym twardym szkliwem. Warto pamiętać, że żucie jest naturalną potrzebą konia i jej niezaspokojenie może powodować zaburzenia trawienia. Objawia się to wówczas w niewystarczającym ścieraniu się zębów, zaparciach, lizawości, łykawości, czy tkaniu. Podczas żucia wydziela się też ślina, która także jest niezbędna do utrzymania prawidłowego procesu trawienia. Działa bowiem bakteriobójczo, ułatwia przełykanie i wpływa na odpowiednie pH żołądka.

Probiotyki dla koni – czym są i jak je stosować?

Procesy te możemy także wspomagać poprzez podawanie zwierzęciu odpowiednich suplementów. Do takich należą probiotyki dla koni, które powstały z myślą o dobru wierzchowca. Takie preparaty są sprzedawane w bardzo przystępnej w aplikowaniu formie. Producenci zadbali, by każdy probiotyk zawierał dokładne dawkowanie czy wydajność produktu. Nie brakuje też opisu działania, co jest bardzo kluczową informacją. Probiotyki dla koni możemy kupić w sklepach internetowych. Jeden z nich znajdziesz w tym miejscu https://vital.sklep.pl/uklad-pokarmowy. Producenci oferują probiotyki dla koni zmagających się ze stresem, alergiami, czy cierpiących na zaburzenia układu pokarmowego. Oferta jest więc bardzo szeroka i zróżnicowania. Ich stosowania z pewnością wpłynie korzystnie na organizm konia. Jeśli mamy wątpliwości, które probiotyki dla koni wybrać, skonsultujmy tę decyzję z weterynarzem. Wówczas będziemy mogli być spokojni o odpowiednie efekty.