Bieganie przez odchudzanie

0
1442
Bieganie przez odchudzanie

Bieganie jest popularnym i prostym sportem, który może uprawiać praktycznie każdy. Zacząć nie jest trudno – nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu ani karnetów na siłownię. Biegać można właściwie wszędzie. To prosty, tani i jednocześnie efektywny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, a wielu z nas właściwie o to chodzi, gdy zaczyna uprawiać sport. Podczas biegu aktywne jest kilkaset mięśni. Najlepszą metodą jest bieganie w strefie tlenowej – to tempo, podczas którego można swobodnie rozmawiać bez zadyszki. W tym czasie organizm pobiera niezbędną do biegu energię z tkanki tłuszczowej z brzucha, bioder, pośladków i ud, a zatem z tych stref, które zazwyczaj nas martwią i z których chcemy zrzucić nadprogramowe kilogramy. Jak przebiegać powinno odchudzanie przez bieganie? Biegając popołudniu albo wieczorem, energia potrzebna mięśniom do biegu będzie czerpana z węglowodanów, które spożyliśmy w ciągu dnia. Przez dwadzieścia, trzydzieści minut organizm będzie czerpał z węglowodanów w około osiemdziesięciu procentach, podczas gdy z już odłożonych wcześniej tłuszczy zaledwie w dwudziestu. Po półgodzinnym biegu proporcja się odwraca, więc jeśli chcemy zgubić zbędne kilogramy, powinniśmy wybierać się na dłuższe treningi.
Lepiej jest biegać rankiem, gdy metabolizm naszego ciała pracuje szybciej, a my jesteśmy rześcy, gotowi do działania i wypoczęci. Wieczorem zmęczenie spowalnia metabolizm.
Do regularnych treningów należy dołączyć prawidłowe odżywianie się. Ważne są tu węglowodany – aby zacząć spalać zgromadzony na brzuchu czy biodrach tłuszcz, organizm potrzebuje najpierw nieco węglowodanów, by rozpocząć cały proces. Nie wolno więc biegać na czczo – organizm pozbawiony dostępu do węglowodanów nie zacznie czerpać z tłuszczu, jakby mogło się wydawać, ale zacznie rozkładać białka mięśniowe. Nam zależy natomiast nie na utracie tkanki mięśniowej, a tej tłuszczowej.
Innym sposobem na spalenie tłuszczu poza długim treningiem tlenowym (czyli w strefie tlenowej) jest bieganie z interwałami. To bieganie w taki sposób, by zmieniać szybkość biegu – na przykład minuta biegu, minuta marszu, powtórzone dziesięć razy. Zmusza to organizm do większego wysiłku, nie każdemu początkującemu będzie jednak to wychodziło. Pozwala na spalenie większej ilości kalorii, a po takim treningu nasz organizm potrzebuje więcej tlenu po zużyciu zapasów energii. Organizm uzupełnia niedobór nawet do dwóch dób i korzysta z zapasów tłuszczu, niezależnie od tego, co robimy w danej chwili. Początkującym polecane są jednak długie tlenowe treningi, treningi interwałowe wymagają bardzo dobrej kondycji.
Kluczem do odchudzania jest regularność treningów, na przykład trzy razy w tygodniu, uważając, by się nie przeforsować, jeśli dopiero co zaczynacie przygodę z bieganiem. Warto robić sobie dzień przerwy między jednym treningiem a drugim. Po treningu warto zjeść dwa posiłki, pierwszy tuż po o małej wartości węglowodanów (banan) a następnie pełnowartościowy białkowo-tłuszczowy posiłek godzinę później.

http://www.zdrowakroplakrwi.pl/