Potas – jakie są objawy jego niedoboru?

0
2664
Potas – jakie są objawy jego niedoboru?

O hipokaliemii, czyli niedoborze potasu możemy mówić w przypadku, gdy poziom pierwiastka w organizmie spada poniżej 3,5 mmoli na 1 litr krwi. Jeśli deficyt ten utrzymuje się dłużej, może wywołać poważne choroby serca, skurcze mięśni, stać się powodem nadciśnienia albo zmęczenia, a także obrzęków rąk i nóg. U niektórych brak potasu w organizmie wywołuje zdenerwowanie, a w skrajnych przypadkach nawet prowadzi do paraliżu. Jakie są przyczyny niskiego poziomu potasu oraz jak najszybciej i najskuteczniej uzupełnić zapotrzebowanie?

Co najczęściej wywołuje brak potasu w organizmie?

Hipokaliemia na ogół wiąże się ze stosowaniem medykamentów, które wpływają na zwiększenie wydalania potasu z moczem z organizmu. Do tej grupy należą m.in. środki moczopędne. Dlatego pacjenci muszą bardzo uważać, gdy zażywają je często. Mogą one znacząco naruszyć równowagę elektrolitową w organizmie.

Należy również zwrócić uwagę na przyjmowane dawki. Nie powinny być zbyt duże, ponieważ przyczyniają się właśnie do braku potasu we krwi. W ten sposób działają również niektóre leki nasercowe lub na nadciśnienie. Terapię przeprowadza się jednak pod ścisłą kontrolą lekarza, który na bieżąco monitoruje stężenie pierwiastka u pacjenta. Kiedy uzna, że jego poziom jest zbyt niski, zaleca się przyjmowanie specjalnych suplementów, np: potasu w tabletkach.

Pamiętajmy, że sami możemy przyłożyć rękę do zaburzonej gospodarki elektrolitowej, jeśli pijemy za mało płynów, stosujemy rygorystyczną dietę odchudzającą, albo stale przyjmujemy silne środki przeczyszczające. Powodem takiego stanu rzeczy mogą też być długotrwale utrzymujące się wymioty bądź biegunki. Niekiedy takie suplementy polecane są diabetykom, dzięki czemu ich wrażliwość na insulinę wzrasta.

Potas – jakie są objawy jego niedoboru?

Brak potasu – objawy, których nie powinieneś przeoczyć

Wiele przypadłości i nieprawidłowości organizmu może znajdować swój początek w niedoborze potasu. Objawy pojawiają się niepostrzeżenie w postaci trądziku lub wysypki na mocno wysuszonej skórze. Może to też być zbyt szybkie zmęczenie podczas nawet nieznacznej aktywności fizycznej. To pierwsze sygnały, że trzeba uzupełnić niedobór potasu.

Niepokojące symptomy obejmują również bezsenność, której mogą towarzyszyć dodatkowo: uczucie niepokoju i napięcia nerwowe. Powinny nas zastanowić też nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni, takie jak nagłe skurcze, bóle, drżenie, drętwienia oraz znaczne ich osłabienie i ogólny spadek formy fizycznej. Czasem hipokaliemia występuje u kobiet w czasie menopauzy. Związane jest to z falami gorąca – wówczas pierwiastek ten jest wydalany z organizmu z potem.

Funkcje potasu w organizmie

Dlaczego właściwie poziom potasu jest tak ważny dla naszego zdrowia? Ten rozpuszczalny w wodzie pierwiastek, bierze udział w przenoszeniu ładunków elektrycznych. Znajduje się w każdej tkance organizmu, chłonce i najmniejszej komórce ustroju, który przecież w większości składa się z wody. Jego właściwości umożliwiają potasowi sprawne przemieszczanie się poprzez błony komórkowe.

Dzięki temu komórki są lepiej odżywiane, a produkty przemiany materii odpowiednio usuwane z organizmu. Pierwiastek ten wpływa na wydzielanie hormonu insuliny, prawidłowej sprawności układu nerwowego i mięśni oraz dotlenia mózg. Jest odpowiedzialny za regulację gospodarki wodnej, wahania ciśnienia krwi i właściwą pracę nerek. To tylko niektóre z przyczyn jakie powinny skłonić nas do uzupełniania potasu w organizmie.

Chciałabyś wiedzieć, w czym jest potas?

Istnieje całkiem spora grupa produktów wspomagających organizm bogatych w potas. Ten drogocenny pierwiastek znajdziemy niemal wszędzie, ale największe źródła potasu stanowią oczywiście warzywa i owoce. Wśród nich zaś zdecydowanie królują pomidory, które dostarczają organizmowi zarówno potas jak i magnez, nazywane „pierwiastkami życia”.

Dobrym źródłem potasu są również suszone owoce, a w szczególności morele, figi, jabłka, rodzynki. Podobnie zresztą jak słodkie banany i kremowe awokado. Spore ilości tego pierwiastka kryją się również w ziemniakach. Nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu organizmu, zwłaszcza przy występowaniu wymiotów lub biegunki podczas grypy żołądkowej.

Wówczas należy szczególnie dbać o to, aby się nie odwodnić i nie doprowadzić do zaburzenia gospodarki elektrolitowej. W takim przypadku należy wybierać wodę mineralną, najlepiej niegazowaną, napary ziołowe z rumianku lub mięty, herbatę, ale koniecznie lekko słodką.